Bandirmaspor Futbol Takimi

Bandırmaspor Futbol Takımı – Bandırmaspor Kuruluş

Türkiye Futbol Federasyonu 1965 yılında büyük bir atılım gerçekleştirerek ülke çapında birçok futbol kulübünün kurulması için girişimlerde bulunmuştur. TFF’nin bu teşebbüslerinden biri de aynı tarihte Balıkesir’e yönelik olmuştur. Balıkesir şehrinin bir takım kurması halinde profesyonel liglere alınabileceği bildirilmiş fakat şehirden herhangi bir futbol kulübü oluşturulamamıştı. Öte yandan Balıkesir’in Bandırma ilçesinde daha önce kurulmuş olan İdmanyurdu Gençlik ile Marmara Gençlik isimli iki amatör futbol takımı bulunmaktaydı. Söz konusu bu iki ekip, 5 Haziran 1965 tarihinde güçlerini birleştirerek Balıkesir Bandırmaspor adı ile yeni bir futbol takımı meydana getirmiştir. Renkleri bordo ve beyaz olan bu yeni takım, aynı yıl Türkiye 2. Futbol Ligi’ne katılmış ve böylece Türkiye profesyonel futbol liglerinde mücadele veren ilk ilçe takımı unvanını almıştır. Balıkesir Bandırmaspor aynı zamanda şehir takımından önce ilçe takımı kurulan ilk takım olarak da Türkiye futbol tarihine adını yazdırmıştır.

Bandirmaspor Futbol Takimi
Bandirmaspor Futbol Takimi

Profesyonel Liglerin İlk İlçe Takımı: Bandırmaspor’un Tarihine Yakından Bakmak

İlk sezonunda yer adlığı Kırmızı Grup’ta 6. sıraya yerleşen Bandırmaspor, ertesi yıla adeta fırtına gibi bir başlangıç yapmış ve Türkiye Kupası’nda yarı finale kadar çıkmayı başarmıştır. Ancak yarı final müsabakasında Altay’a yenilen Bandırmaspor ilerleyen yıllarda da Türkiye Kupası’nda çeyrek finale ulaşma başarısı elde etmiştir. Bandırmaspor 1973-1974 sezonunda 3. Lig’e düşmüş olsa da ertesi yıl tekrar 2. Lig’e çıkmış ve 1986-1987 sezonuna kadar ligin orta sıralarında mücadelesine devam etmiştir. İlerleyen yıllarda 2. ve 3. Lig arasında asnsör bir takım haline gelen Bandırmaspor, 2004-2005 yılında amatör lige kadar gerilemiştir. 2008-2009 sezonunda 3 Lig’e yükselen takım ertesi yıl tekrar 2. Lig’e çıkma başarısı elde etmiştir. 2015-2016 sezonunda 1. Lig’e kadar yükselen ekip 2016-2017 sezonu hariç 1. Lig’deki mücadelesine devam etmekte ve Türkiye Süper Ligi’ne yükselebilmeyi hedeflemektedir.

Bandırmaspor’a Genel Bir Bakış               

Bandırmaspor ile bağlı olduğu ilin futbol takımı Balıkesirspor arasında ezeli bir rekabet bulunmaktadır. Bandırmasporlular bu noktada mikro milliyetçi bir tutum sergileyerek kendilerini Balıkesirli değil de Bandırmalı olarak tanımlamaktadırlar ve Balıkesir’in plakasına atfen 10,5 olarak numaralandırılmaktadırlar. Bandırmaspor Çinçukuru ve Kronikler ismi ile oldukça aeşli iki taraftar grubuna sahip olup Fethiyespor ile olan ilişkileri üst seviyede bulunmaktadır. Maçlarını 12.725 kapasiteli Bandırma 17 Eylül Stadı’nda oynayan Bandırmaspor, 28 yaş ortalamasına sahip takımı ile ideal bir oyuncu grubuna sahiptir. Kadrosunda 6 yabancı oyuncu bulunduran Bandırmaspor’un 1 oyuncusu da A milli kadroda yer almaktadır.